Budoucnost Sonoff s technologií ZigBee 3.0

Na měsíc květen plánuje Sonoff uvedení novinky Sonoff ZigBee Bridge. Toto zařízení spojí svět wifi a ZigBee. Umožní mít v aplikaci eWeLink zařízení s touto technologií, která je díky svým vlastnostem výhodnější pro bateriové senzory všeho druhu. Navíc díky tzv. ZigBee alianci můžeme v rámci eWeLink spojit a používat zařízení od více výrobců. Tento krok tedy vede k větší konkurenceschopnosti a více možnostem využití. 

ZBBridge_03

Rozlišujeme v zásadě tři typy zařízení ZigBee:  

1. ZigBee koordinátor má na starosti řízení sítě a komunikuje se všemi v dosahu, je napájen ze sítě. Např: Sonoff ZigBee Bridge.

2. ZigBee podřízené zařízení, také komunikuje se všemi, dokáže zastoupit ZB koordinátor, je napájeno sítí. Např: Sonoff Basic ZBR3.

3. ZigBee koncové zařízení, komunikuje pouze s koordinátorem nebo podřízeným zařízením, napájeno je bateriově. Např: nové typy senzorů níže.

ZBBridge_05

 

Tato technologie má výhodu v nízké energetické náročnosti a jednoduchosti využití, navíc díky systému propojení, tzv. MESH, kdy v podstatě každé zařízení komunikuje s každým, je stabilita sítě velmi dobrá a s každým další zařízením se zvyšuje dosah a kvalita sítě, viz obrázek. Energetickou nenáročnost ilustruje použití knoflíkové baterie CR2450.

zigbee mapa

Sonoff této technologii musí opravdu věřit, protože představil hned celou řadu ZigBee zařízení, která bude uvádět na trh v průběhu nastávajících měsíců. 

Kromě Sonoff Basic ZBR3, který je znám již z minulého roku, se jedná o nová zařízení bateriového typu, jako je např. senzor pohybu, otevřených/zavřených dveří. Největší potenciál využití v praxi vidíme v senzoru teploty a vlhkosti, který díky bezdrátovosti výrazně zvýší pohodlnost používání Sonoff při spínání zařízení na základě hodnot z čidla. 

 

ZBBridge_20

ZBBridge_19